Klub Bystríkov, alebo Bystríkovia, všetko naj!

Autor: Jana Dratvová | 7.9.2009 o 9:35 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  701x

Keď sa v Liptovskej Tepličke v jednej rodinke narodilo v poradí  štvrté dieťa, dali mu nad kolískou meno Bystrík. Netušili, že ho poctili vzácnym menom. V rodnom liste má toto meno zapisané sotva štyristovka predstaviteľov mužského pokolenia. Práve táto skutočnosť viedla pred deviatimi rokmi pána Bystríka Bugana z Košíc k založeniu Klubu Bystríkov, klubu bystrých mužov. Nositelia mena Bystrík sú rozptýlení po celom Slovensku, ale predsa niekde je ich výskyt hojnejší, ako sa podarilo zistiť pánovi Buganovi, predsedovi klubu. Najviac ich žije v Bratislave, potom v Košiciach, v Liptovskej Tepličke a v oblasti Nízkych Tatier. Zakladateľ klubu tvrdí, že motiváciou založenia ich klubu bolo motto: "Aby sa žiaden Bystrík necítil so svojím menom osamotený". Stanovil však aj iné ciele.  Nebola to len oslava ich mena, jeho zviditeľnenie, ale aj oslava a pripomenutie významnej osobnosti slovenských národných dejín. Ide o svätého Bystríka, patróna klubu a

všetkých nositeľov tohto mena.  Svätý Bystrík bol biskup a mučeník, najstaršia zmienka o ňom  sa nachádza v legende, ktorá vznikla v druhej polovici trinásteho storočia. Tohto svätca uhorský kráľ Štefan I. menoval za nitrianskeho biskupa.  Pred dvomi rokmi uzrela svetlo sveta útla, no obsahom bohatá knižôčka-monografia "Svätý Bystrík", z pera práve predsedu občianskeho združenia Klubu Bystríkov. Po preštudovaní historických prameňov sa mu podarilo vydať prvé ucelené spracovanie problematiky spomínaného svätca z prvej polovice jedenásteho storočia.

Bystríkovia sa v bežnom živote často stretávajú s prekvapením, keď sa predstavia. Ja mám takú milú príhodu z obdobia, keď sme ako novopečení manželia dostali byt. Na bytovom družstve to tak domotali, že krstné meno považovali za priezvisko. Táto historka bola dlho dôvodom na "posmešky" známych, ktorí napríklad aj mňa volali pani Bystríková. O tom, že meno bežne napíšu s mäkkým "i", sa  ani zmieňovať viac nejdem. Klubisti organizujú na oslavu svojich menín aj rôzne stretnutia. Aby si mohli pripiť, tak ako sa na klubistov patrí, majú aj svoju pálenku - ako ináč, Bystríkovicu. Títo páni majú aj svoju webovú stránku (www.bystrik.szm.sk).

Využijem možnosť a prostredníctvom môjho blogu si dovolím zablahoželať všetkým bystrým mužom, všetkým hrdým nositeľom mena Bystrík, k blížiacemu sa sviatku ich netuctového mena. Milí Bystríkovia, buďte zdraví, buďte šťastní,veselí a stále bystrí, buďte milovaní, milujte,  buďte spokojní v práci či v kruhu svojich najdrahších, noste s hrdosťou svoje meno. Na zdravie! Tomu môjmu Bystríkovi pripájam k prianiu aj božtek.

A ešte jedna pranostika: "Bystrík má rád pekný čas, neskoré leto prišlo medzi nás". Prajem všetkým, nielen Bystríkom, aby táto pranostika platila aj tento rok, aby tak pomohla zatieniť  aj jedno smutné výročie. Krutý útok teroristov na newyorské dvojičky, práve 11.9. vrhol  na tento kalendárny deň tieň smútku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dejiny

Pustý kút Uhorska premenil na kultúrnu krajinu. Kto bol František Štefan Lotrinský?

Manžel Márie Terézie bol nadaný podnikateľ a vizionár.

Nakazili sa aj lekári onkologického ústavu, Krajčí je negatívny (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 8 600 prípadov nákazy koronavírusom.


Už ste čítali?