reklama

Máš chuť majoránky, lásko má...

spieval nám dlhé roky nebohý Karel Zich... Vždy, keď som tú pieseň počúvala, tak som majoránku naozaj cítila, pretože vyvolať si v predstavách  jej vôňu, či výraznú chuť, naozaj nie je pre toho, kto ju pozná, žiadny problém... Poďme sa na tú ospevovanú majoránku (Majorana hortensis) pozrieť trochu bližšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (209)
Obrázok blogu

Ak varíte, čo i len "rekreačne", tak predpokladám, že medzi koreninami, by som u vás našla aj majorán. Ide o tradičnú koreninu, ktorá sa v slovenskej kuchyni používa hojne a už celé roky.

Viete si predstaviť jaterničku, zemiakové placky, zakáľačkovú polievku, guláš, držkovú alebo strukovinové polievky bez majoránu? Ja nie. Táto bylinka obsahuje mimoriadne silnú silicu, chutí jemne sladkasto. Jedlu dodá výraznú chuť a tak si myslím, že majorán možno milovať alebo nenávidieť. Niečo medzi tým vari neexistuje. Pri varení by sme mali dodržiavať jednu zásadu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Majorán sa nemá variť, treba ho pridávať do hrnca, až do hotového jedla, alebo pár sekúnd pred vypnutím tepelného zdroja. Ináč nám hrozí, že majorán zhorkne a jedlu skôr ublíži ako osoží.

Majorán je zároveň aj liečivka, ktorá obsahuje triesloviny, horčinu a vitamín C. Má silný vplyv na nervovú sústavu a tak sa odpradávna používa pri nespavosti, migréne, pri pocite slabosti či na zmiernenie stresu. Majorán však pôsobí aj proti kŕčom, hnačke, nadúvaniu (preto sa pridáva ku strukovinovým jedlám). Mamičky vari vedia, že má priaznivý vplyv na tvorbu mlieka. Čaj z byliny osladený medom je hotovým balzamom pre hlasivky. Pomáha aj v boji proti kašľu, zvonku lieči ťažko hojace sa rany či zápaly. Keď bola dcéra malá často som varievala tento voňavý čajík. Chutí výborne a tak som nemala problém s tým, žeby ho nechcela piť. Jeho utišujúce účinky na kašeľ mám rokmi overené. V lekárňach je možné zakúpiť aj majoránovú masť. Voňavá bylinka našla svoje uplatnenie aj v kozmetickom priemysle, pridáva sa do mydiel, či kúpeľových zmesí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Majorán si môžeme vypestovať aj doma v rámci hoci aj "parapetnej" záhradky. Semienka sadíme opatrne, prikryjeme ich len tenkou vrstvou zeminy. Pozor na hrudky, lebo aj tie môžu zabrániť rastu. Substrát by mal byť dobre prekyprený. Sadí sa v máji a tak to ešte stihnete!

Ak vás neoslovuje pestovanie vlastných byliniek (čo je škoda), tak majorán zakúpite aj v sušenej forme. Čoraz častejšie sa zjavuje aj predaj v črepníku. Bez námahy si domov prinesiete krásnu zelenú rastlinku, okamžite vhodnú k použitiu.

Majorán je nepostrádateľným korením do rôznych polievok, do paradajkových jedál, je súčasťou údenárskych výrobkov, je vhodným doplnením tučného mäsa, jahňaciny, bravčoviny, hovädziny aj hydiny. Ide o silné korenie, ktoré postačí v jedle ako jediné dominantné, doplnené trebárs mletým čienym či bielym korením. V opatrnej dávke sa znesie s tymiánom, šalviou či rozmarínom. Ale pozor, niekedy menej je viac!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pridám návod na prípravu záparu (čaju):

jednu čajovú lyžičku na pohár horúcej vody, nechať cca 5 minút lúhovať a piť 2x denne. Ak chceme použiť na vonkajšie účely, pripravíme si silnejší koncentrát. Vhodným doplnením lahodného nápoja je med.

Málokto vie, že majorán je vhodný aj k zemiakom. Poskytnem vám recept na zemiakovú kašu s krúpkami a majoránom:

do klasicky pripraveného pyré pridáme vopred uvarené, scedené krúpky, rozotretý cesnak, čierne korenie a majorán. Podávame posypané s opraženou cibuľkou (prípadne aj slaninkou) a ako prílohu odporúčam zeleninový šalát. Táto kaša chutí výborne aj ku údenému mäsku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak pri jedle voňajúcom touto čarovnou bylinkou, zanôtite svojej láske, že tiež vonia , či chutí majoránkou, myslím, že sa len poteší. Prípadne preskočte na ľudovú nôtu a zaspievajte si Majorán, majorán, zelený majorán... a svet bude hneď o čosi veselší!

Foto: zdroj internet

Jana Dratvová

Jana Dratvová

Bloger 
  • Počet článkov:  590
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Milujem písmenká a rada sa s nimi hrám. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprcha duše vo veršijedlo, bylinkyoprášené spomienkyMôj zverinecČriepky dňaUletené, pokus o fejtónSúkromnéNezaradené kadečo

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu