reklama

Srdce sa s hlohom kamaráti

Nedávno som venovala pár písmenok brečtanu a vresu a dnes som sa rozhodla dať priestor kríku s tŕnitými konármi, ktorého osoh vari poznajú najviac srdciari. Hloh obyčajný (Cratageus oxycantha), prípadne hloh jednosemenný sa totiž so srdiečkom veľmi kamaráti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)
Obrázok blogu

Krík poznám od detstva a pamätám si, že ako deti sme často oberali jeho plody - červené malvičky- a kládli ich do úst. Chuť nič moc, ale vždy nás ich krásna farba zviedla k tomu, aby sme nejaký odtrhli.

Z tohto kríka môžeme mať veľký osoh. Liečivý je list, kvet aj plod. Kvitne v mesiacoch máj - jún. Vraj, keď sa začne podávať v úvode srdcových ťažkostí, tie sa nezriedka odstránia a zabráni sa ich ďaľšiemu rozvoju v budúcnosti. Keď však ide o vážnejšie srdcové problémy, je potrebné jeho užívanie konzultovať s odborným lekárom. Hloh totiž zvyšuje aj účinok liekov na srdce. Mnohí odborníci v oblasti fytoterapie odporúčajú užívanie hlohu vždy konzultovať s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hloh pôsobí na srdce síce pomaly, ale účinne. Rozširuje vencovité tepny. Je veľmi vhodný pre starších pacientov, ktorí často pociťujú slabosť srdca. Prípravky z hlohu (napr. tinktúry) sa dobre vstrebávajú. Červené farbivo plodov pôsobí sedatívne.

Hloh si poradí aj s arytmiou, tachykardiou, pri angine pectoris, napomáha v liečbe nervových ochorení, zmierňuje stavy úzkosti, veľmi účinný je pri neuróze, odstraňuje nespavosť, závraty, šumenie v ušiach, pôsobí proti sklerotickým zmenám v cievach, odstraňuje vápenaté usadeniny, znižuje tlak, spomaľuje pulz, znižuje cholesterol... Veľmi cenné sú jeho antioxidačné schopnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nakoľko vyššie dávky sa neodporúčajú, je vhodné pripravovať čaj nie so samotného hlohu, ale pridávať ho k inej čajovej zložke. Na prevenciu stačí popíjanie hlohu jeden až dva mesiace, pri už rozvinutých ochoreniach aj rok, s prestávkami. Nezabúdajme však na konzultáciu s lekárom!


Hloh je súčasťou mnohých fytoterapeutík, ktoré sú prevažne zamerané na srdcové problémy a cievy. Využíva sa aj v homeopatii, či gemmoterapii na prípravu tinktúr.

Dočítala som sa, že hloh je zaradený medzi perspektívne liečivé rastliny, výskumu ktorých sa venuje zvýšená pozornosť. Ktovie, čím nás hloh ešte prekvapí!

Ešte upozornenie:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Užívanie hlohu a prípravkov z neho sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám a deťom do 12 rokov.

Hloh so srdcom kamaráti

vysoký tlak prekabáti.

Vyzametá cievy,

odstráni úzkosť,

aj v ušiach šum.

Ak nepokojnú máš noc

tiež príde na pomoc,

sám zistíš akú má moc...

Jana Dratvová

Jana Dratvová

Bloger 
  • Počet článkov:  590
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Milujem písmenká a rada sa s nimi hrám. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprcha duše vo veršijedlo, bylinkyoprášené spomienkyMôj zverinecČriepky dňaUletené, pokus o fejtónSúkromnéNezaradené kadečo

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu