Autotransfúzia - daruj krv sám sebe

Autor: Jana Dratvová | 16.1.2011 o 20:29 | (upravené 16.1.2011 o 22:25) Karma článku: 9,93 | Prečítané:  1867x

Zaujala ma reportáž v televízii Markíza. Povedala som si, že to je super vec. Keby som o tom bola informovaná pred niekoľkými mesiacmi, pred operáciou chrbtice, podstúpila by som ju. Preto som sa rozhodla napísať pár viet na túto tému, lebo nie všetci sme informovaní...

Už názov autotransfúzia hovorí za všetko. Ide o darovanie krvi sebe samému. Pred väčšou plánovanou operáciou si môže pacient sám sebe darovať krv. Odporúčanie znie... minimálne dva týždne pred výkonom, dva dni pred operáciou je už zbytočné na to myslieť.

V nevýhode sú onkologicky chorí pacienti. Ostatní, po vyšetrení krvi, s dobrými  výsledkami krvného obrazu, si môžu darovať krv sebe samému. Krásny darček, sám sebe darujem najcennejšiu tekutinu a sám sa postarám o svoje zdravie. Samozrejme, že krv prejde ešte mnohými vyšetreniami, ale prvoradým predpokladom je dobrý krvný obraz.

Výhodou autotransfúzie je to, že sa eliminuje riziko vzniku bezprostredných transfúznych komplikácií. Zamedzí sa riziku vzniku protilátok a nedôjde k nepriaznivej imunitnej odpovedi organizmu. Príjíma to, čo mu je vlastné, čo takpovediac pozná. Nedostáva do tela nič cudzie. Nemenej dôležitou a pozitívnou prednosťou autotransfúzie je, že sa eliminuje aj prenos infekcií vírusového pôvodu, ktoré môžu byť obsiahnuté v prijímanej krvi.

V reportáži som sa dozvedela, že o tejto možnosti by sme mali byť lekárom informovaní. Neviem, koľkí z vás, hoci ste podstúpili operáciu ako ja, ste o tom vedeli. Ja nie... Tí, čo máte nebodaj pred sebou plánovaný pobyt na chirurgii, môžete sa zariadiť v zmysle týchto informácií.

Akákoľvek aktivita nasmerovaná k dosiahnutiu zdravia sa vypláca. Máme šancu zmeniť sa z takpovediac pasívnych pacientov na aktívnych. Aktívnych... voči sebe samým!

Preto týchto pár laických viet. Len, aby ste vedeli...

Ak si nemôžete sami darovať krv, existuje možnosť, že ju daruje niekto z vašich blízkych. Informácie by ste mali získať u lekára. Ak vám nepovie sám, pýtajte sa...

 

Kto sa nepýta, nevie...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TRNAVA

Trnavskí policajti zastrelili muža, ktorý mal šéfovať bankomatovej mafii

Obeťou policajnej streľby v obci Opoj je 42-ročný Ján Golis.

KOMENTÁRE

A toto vám ako napadlo, pani Nicholsonová?

Kým Pašku musela schladiť Laššáková, Nicholsonovú poslal do reality Galko.

TECH

Teoretická astrofyzika dosiahla truiumf, našli kilonovu

Ďalekohľady zachytili prvý optický náprotivok zdroja gravitačných vĺn.


Už ste čítali?