Jednoducho začni...

Autor: Jana Dratvová | 25.3.2011 o 11:31 | (upravené 25.3.2011 o 16:51) Karma článku: 9,82 | Prečítané:  1747x

Nastupujem do MHD s hlavou ponorenou do riavy myšlienok. Predbiehajú sa jedna pred druhou a dožadujú sa mojej pozornosti v strachu, že by som nebodaj niektorú obišla. Chaoticky sa teda venujem každej trochu, aby aj koza zostala celá aj vlk sýty. Autobus je poloplný. Ak sa mám držať vtipov o pesimizme, tak by som mala podotknúť, že bol poloprázdny...V prípade MHD to tak znie optimistickejšie. Mohla som si vybrať  miesto na sedenie a tak som to využila. Autobus sa pohol. Zdvihla som zrak a prieskumníckym pohľadom prebehla spolucestujúcich. Samí neznámi. Lenivo som oči nasmerovala na reklamné plagátiky prilepené na oknách.

Letné tábory, zumba, jazykový kurz, pozvánka na diskotéku... Medzi týmito, pre mňa nezaujímavými letáčikmi, sa výrazne vynímal jeden, ktorý priťahoval zrak ako magnet. Na kancelárskom papieri dve slová:

Jednoducho začni.

Trochu ma to zarazilo. Čo mám začať?

Dve slová, dve také obyčajné slová... a mne chodia stále po rozume. Ak toto bol cieľ ich autora, účel plnia. Iste nie som sama, komu naštartovali pochod rôznorodých myšlienok.

Čo mal autor na mysli? Niečo konkrétne? Je to súčasť nejakej kampane? Možno, neviem. Alebo len chcel podnietiť náhodného cestujúceho, aby si začal v sebe robiť inventúru? Aby upriamil pozornosť na svoje "šuflíčky", v ktorých má poukladané svoje priania, túžby, ciele, plány...? Aby si uvedomil viac ako inokedy, že aj kniha sa číta stránka po stránke, že aj dlhá trať začína prvým krokom, že treba len "jednoducho začať?" Ktovie...

Sú medzi nami takí, ktorí so začatím niečoho nového nemajú problém. Dokážu sa hodiť strmhlav do novej rieky života a plávajú. Aj keď im nie vždy tempá vychádzajú podľa priania, chýba im technika, výdrž, plávajú a zbierajú skúsenosti za chodu. Nezdary zo seba otrasú a plávajú ďalej. Záchranné koleso nepotrebujú.

Sú medzi nami takí, ktorí, než čosi začnú, absolvujú poctivú prípravu. Sú však aj takí, ktorí majú s novými začiatkami problém, každý nový začiatok sprevádza zväzujúci  stres. V snahe sa mu vyhnúť, často začiatok niečoho ukončia skôr akoby urobili prvý krok. Ktovie v čom tkvie? V neistote? V strachu zo zlyhania? V nedôvere v seba samého, vo svoje schopnosti?

Možno... Ktovie...

Aké bezproblémové je vyslovenie tých dvoch slovíčok "jednoducho začni!" Sú výzvou, aby sme  prevetrali naše pomyselné  "šuflíčky" a vykročili...

Anon:

"Človek nemôže objaviť nové oceány, pokiaľ nemá odvahu vzdialiť sa od brehu".

Mnohí poznáme ten pocit beznádeje, či nemohúcnosti z toho, že sa nedokážeme rozhodnúť, keď nie sme schopní byť autormi plánov vlastného života. Podvedome čakáme ruku, ktorá by nás viedla. Podvedome potrebujeme pocit, že robíme niečo pre niekoho, kvôli niekomu, že nejde iba o nás. Niekedy je najťažšie porozumieť sebe samému. Nemáte niekedy pocit, že rozumiete svojim priateľom, známym a práve sebe nerozumiete? Nevediete so sebou vnútorné monológy (či dialógy?), ktoré často nevedú k žiadnym záverom? Nestáva sa vám, že radšej presmerujete myseľ na čosi iné, len aby ste nemuseli pokračovať v samopitvaní ?

Sokrates je autorom myšlienky, ktorá skrýva v sebe kus pravdy. "Kto chce hýbať svetom, musí najskôr pohnúť sám seba". Hm, nemáte niekedy pocit, že trpíte diagnózou autostagnácia?

Možno je nás viac, ktorým by prospelo vytlačiť si taký plagátik a nalepiť si ho pred oči. Možno  je nás viac, ktorí by sme si mali opakovať tieto slová ako mantru. Možno je nás viac, ktorí by sme sa mali nad tým slovným spojením ozaj zamyslieť, prevetrať svoje vnútro a dovoliť mu prehovoriť.

JEDNODUCHO ZAČNI (me) !

 


(Možno to nie je také ťažké...)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?