Pár kvapiek motivácie nikomu nezaškodí

Autor: Jana Dratvová | 29.5.2011 o 10:07 | (upravené 29.5.2011 o 14:03) Karma článku: 6,70 | Prečítané:  1130x

Už niekoľko rokov som vernou návštevníčkou knižnice. Časy, kedy som si takmer z každej výplaty kúpila pre radosť nejakú knižku, sú už dávno preč. Z knihomoľstva sa však vyliečiť nedá, je to jednoducho vážna diagnóza. Preto som rada, že vďaka knižnici mám stály prístup k toľkým písmenkám. Je pravdou, že ku knihám voňajúcich čerstvo vytlačenými písmenkami sa dostanem len pomenej. Nevadí.To neznamená, že človek sa nedokáže "utopiť" aj v dielach, ktoré už nejaký čas putujú medzi čitateľmi ako štafeta.

 

Pri výbere kníh často dám na náhodný výber, spolieham na prvý dojem. Priznám sa, že občas sa stane, že sa nestrafím do svojho vkusu, ale nestáva sa to často. Viac ma nahnevá, keď si prinesiem domov knihu a po pár stránkach si uvedomím, že som ju už čítala. Pokiaľ mám dej v živej pamäti, nedokážem knihu čítať odznova. Ak je už na spomienkach na dané dielko dobrá vrstva prachu a ide o obľúbeného autora, urobím výnimku.

Minulý týždeň som tiež navštívila knižnicu. Zvyknem si vyberať knihy z regálov, v ktorých je ... nazvem to, ponuka knižnice. Akýsi výber. Uľahčuje mi to rozhodovanie a šetrí čas. Aj teraz som sa postavila k regálu a začala som čítať tituly. Vybrala som si. Tentokrát som k výpožičnému pultu pristúpila s piatimi knihami.

Ako prvú som doma otvorila útlu knižôčku,  takže som hneď tušila, že bude pre mňa ako zákusok ku káve. Tak sa aj stalo, položila som ju, až keď som prišla na stranu 103, na poslednú stránku dielka autora Spencera Johnsona "Vrchy a údolia." Knižka nesie podtitul: "Ako využiť dobré aj zlé časy vo svoj prospech v pracovnom aj súkromnom živote. Skvost-malý ale cenný."

Dej je zdanlivo jednoduchý. Ide o stretnutie nešťastného mladíka so starým mužom, žijúcim na vrchole hory. Muž mu umožní pochopiť život. Taktiež  ho presvedčí, že ak sa v živote uplatňujú isté princípy, tak človek napriek tomu, že nie vždy sa nachádza "hore", môže dosiahnuť vyrovnanosť a úspech.

Niekedy mám pocit, že som už takých, tzv. motivačných kníh prečítala viac než dosť a pritom do praxe sa mi podarilo presadiť len zrnko z ich múdrostí. Povedala som si však, že aj veľkú kopu piesku tvoria vždy len malinké zrnká a ak sa mi podarí do svojho života presadiť ich čo najviac, možno predsa dokážem vystavať aspoň malú kôpku...

Marcel Proust: Skutočná objaviteľská výprava nespočíva v tom, že uvidíte nové krajiny, ale v tom, že sa budete dívať novými očami.

Konficius: Podstata poznania spočíva v tom, že keď ho raz získate, budete ho aj používať.

Nič nedokáže túto knihu viac vystihnúť ako práve tieto výroky.

Starý pán prirovnáva  neúspechy údoliam a úspechy (či už v osobnom, či pracovnom živote) vrcholom. Tvrdí, že: "Vrcholy sú okamihy, keď si vážiš, čo máš. Údolia sú okamihy, keď túžiš po tom, čo ti chýba." Presviedča, že aj údolie sa dá zmeniť na vrchol, ak aj v zlých časoch nájdeš niečo dobré. Podľa toho, ako sa vyrovnáš s údolím, predurčí ako skoro sa dostaneš na vrchol.

Vysvetľuje nešťastnému mužovi, že najčastejším dôvodom, pre ktorý opúšťa vrchol priskoro, je arogancia maskujúca sa za sebadôveru. Dokazuje mužovi, že najčastejším dôvodom, pre ktorý zotrváva pridlho v údolí je strach maskujúci za pohodlie. Svoje rozprávanie oživuje príbehmi z vlastného života a tak dáva mladíkovi príklady, aby ho lepšie pochopil.

V závere útleho dielka nájde čitateľ aj zhrnutie ako využiť v živote vlastné vrchy a údolia:

Spriateľ sa s realitou!

Objav a využi do dobré, čo sa skýva v zlom období.

Váž si svoje dobré časy a múdro ich riaď!

Choď za svojou zmysluplnou víziou!

Pomáhaj ľuďom - Podeľ sa s inými!

 

Autor je americký spisovateľ, rečník, konzultant a odborník na management. Jeho knihy boli preložené do 26 jazykov. Z jeho tvorby možno spomenúť napr.: Minútový manažér, Dar prítomnosti, Kam sa podel môj syr?

* * *

Ak máte pocit, že ste turista vo vlastnom svete a neustále vás vyčerpávajú horolezecké výstupy z údolí na vrcholy, z ktorých akosi  rýchlo padáte znovu dole, možno práve toto dielko, je tou správnou voľbou ako sa pozrieť do svojho vnútra. Veď pár kvapiek motivácie nikomu nezaškodí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?