Neprosím o zázrak...

Autor: Jana Dratvová | 10.6.2011 o 18:46 | (upravené 11.6.2011 o 15:49) Karma článku: 9,98 | Prečítané:  1773x

Keď sa povie Exupéry, väčšine z nás sa vybaví útle dielko - Malý princ. Netradičný rozprávkový príbeh s kúzelnými bytosťami, ktoré majú čo povedať dieťaťu ako aj dospelému čitateľovi. Zdanlivo jednoduchý dej je hlbokou sondou do životných hodnôt. Núti premýšľať a prehodnocovať vlastné postoje. Nie však tomuto dielu sa budem venovať.

Antoine de Saint-Exupéry, pilot a spisovateľ  nám zanechal niekoľko diel, ktoré boli vydané knižne. Nočný let, Zem ľudí, Vojnový pilot, List rukojemníkovi či Citadela, sú len čiastočným výpočtom. Je autorom aj mnohých poviedok a jednej krásnej nadčasovej  modlitby, ktorá má čo povedať veriacim aj neveriacim.  Práve táto modlitba je mojim vzácnym krédom. Často ju beriem do rúk a kĺžem sa zrakom po písmenkách, ktoré sa zapisujú do duše. Práve som si ju dočítala a vnuknutiu myšlienky, sprostredkovať ju aj vám, som neodolala.

Ak ju poznáte, možno vám dobre padne pripomenúť si ju, ak nepoznáte, verím, že vás poteší, spoznať jej úžasný text. Som presvedčená, že má každému čo povedať. V dnešnej dobe možno viac, ako kedykoľvek predtým... Zvládnuť umenie malých krokov je skutočne náročné.

 

Modlitba

Neprosím o zázrak, Pane, ale o silu pre všedný život.

Nauč ma umeniu malých krokov.

Sprav ma vynaliezavou a vynachádzavou, sprav ma sebaistou v správny čas. Obdar ma jemnocitom, aby som dokázala odlíšiť prvoradé od druhoradého. Prosím o silu kázne a miery, aby som len tak neprekĺzla životom a svoje dni si rozumne rozdelila; aby som neprespala záblesky svetla a vrcholy, aby som si aspoň tu a tam našla čas na umelecký zážitok.

Dovoľ mi utvrdiť sa v tom, že snívať o minulosti či budúcnosti mi nepomôže. Pomôž mi čo najlepšie zvládnuť to, čo je najbližšie, pomôž mi pokladať práve prežívanú hodinu za najdôležitejšiu.

Chráň ma pred naivnou vierou, že v živote musí ísť všetko hladko. Daruj mi triezve poznanie, že ťažkosti, porážky, neúspechy a sklamania sú prirodzenou súčasťou života, že vďaka nim rastieme a dozrievame.

Pripomínaj mi, že srdce sa často stavia proti rozumu. Pošli mi v pravej chvíli niekoho, kto má odvahu povedať mi pravdu s láskou. Chlieb každodenný daj mi pre telo i dušu, prejav Tvojej lásky, priateľské echo, a aspoň tu a tam náznak, že budem užitočná.

Viem, že veľa problémov sa rieši nekonaním; daj, aby som dokázala čakať. Nech vždy nechám Teba i iných dohovoriť. To najdôležitejšie si človek nehovorí sám, to najdôležitejšie býva povedané.

Ty vieš, ako veľmi potrebujeme priateľstvo. Daj, aby som dorástla do najkrajšej, najťažšej, najriskantnejšej a najnežnejšej záležitosti života. Vnukni mi pravú chvíľu a pravé miesto, kde môžem zanechať balíček dobra, slovami či bez slov.

Chráň ma pred strachom, že by som mohla premárniť svoj život.

Nedaj mi to, čo si želám, ale to, čo potrebujem.

Nauč ma umeniu malých krokov!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?