Šťastný je človek, ktorý vie, že je šťastný...

Autor: Jana Dratvová | 12.6.2011 o 19:45 | (upravené 13.6.2011 o 15:28) Karma článku: 8,79 | Prečítané:  2987x

V našom živote ho vyslovujeme nespočetnekrát. Skloňujeme ho vo všetkých pádoch. Prajeme ho sebe, prajeme ho iným. Vidíme v ňom často zmysel života. Pritom každý z nás si pod tým slovom predstavuje čosi iné.  Šťastie... Čo je to vlastne šťastie? Siahla som po definícii na wikipédii:" Šťastie je stav spokojnosti zo životom, blaho, ktoré preciťujeme ako radosť, spokojnosť, povznesenie, taký stav človeka, ktorý zodpovedá najväčšej úrovni spokojnosti s podmienkami vlastného bytia, plnosti a pochopenia života a uskutočneniu jeho ľudského poslania. Šťastie je splnenie ideálu, dôsledok plného rozvinutia ľudských možností."

Ste šťastní?

Dokážete bez zaváhania okamžite odpovedať? Je šťastie trvalý jav, alebo  ide o pár chvíľ? Uvedomujeme si vždy ten šťastný okamih? Alebo dáme za pravdu výroku Platóna?

"Šťastie? To sa neprežíva, na to sa len spomína."

Častokrát, to čo máme, čo práve prežívame považujeme za niečo bežné, obyčajné. Hoci sa nám žije celkom dobre, necítime sa práve šťastnými. Po šťastí len prahneme a predstavujeme si, akí by sme boli šťastní, keby sme mali to, alebo ono, keby sme niečo dosiahli, po čom práve túžime... Zväčša o šťastí snívame a predpokladáme, že keby sme "to" niečo mali, prežívali...tak by sme šťastní boli. Potom príde nejaká zmena a my si zrazu spätne uvedomíme, že šťastní sme boli predtým, keď všetko "šliapalo" v našom živote tak normálne, obyčajne.

"Ten, kto chce hľadať šťastie, nech ho nehľadá len v naplnených snoch, ale i v tom, čo má dnes a pripadá mu všedné." (anonym)

Šťastie je slovo, ktoré v nás podvedome vyvoláva akési euforické pocity. Stotožňujem sa s jeho definíciou, že ide o pocit blaha a spokojnosti. Myslím si, že taký správny pocit šťastia nemusí trvať ani dlho. Niekedy ide len o vzácne okamihy.

"Keby nebolo spomienok, človek by ani nevedel, že bol šťastný", hlása jeden z mojich obľúbených citátov. Niekedy, keď si listujem v mojej knihe života, objavujem strany, na ktorých som bola šťastná. Uvedomovala som si to v aktuálny čas? Hm, nemôžem s istotou potvrdiť. S odstupom času môžem prehlásiť, áno...bola som práve vtedy šťastná.

"Šťastný je človek, ktorý vie, že je šťastný." (čínske príslovie)

Niekedy stačí tak málo. Tak ako píše E. Adler v románe Dom v Amalfi: "Šťastie treba hľadať v maličkostiach. Nesmieme sa za ním hnať ako za svätým grálom. Iba tak uvidíme, že šťastie je všade okolo nás, v každej chvíli. Je v celkom obyčajných veciach. Napríklad, keď si namáčaš sušienku do ľadového mlieka a tešíš sa na tú chuť. Šťastie je v pradení mačky, čo sa zvinula do klbka na tvojom lone, dala ti svoje teplo a podelila sa s tebou o svoju spokojnosť. Je v pekných nových šatách, čo ti zdvihnú náladu... Je v mäkkej posteli, ktorá ti poskytne pohodlie po práci."

Stotožňujem sa aj s výrokom J. Renarda:"Najväčšie šťastie spočíva k ceste ku šťastiu." Iste so mnou súhlasíte, ako krásne sa o ňom sníva, ako krásne je človeku, keď mu kráča v ústrety.

Môže byť človek trvale šťastný? Neviem... Môže šťastie zovšednieť?


Musím proti svojej vôli zatvoriť moju obľúbenú zbierku citátov, pretože by som sa nevedela zastaviť. Šťastie je vďačná téma na zamyslenie, výroky, príslovia...

Toto všetko je len teória, to ozajstné šťastie sa len ťažko pretavuje do písmenok. Ozajstné šťastie totiž prežívame v srdci a tak zo všetkého je najdôležitejšie,  aby sme ho vo svojom srdci našli.

Svoje filozofovanie zakončím slovami Gándhiho: "Štastie je, keď to, čo si myslíte, čo hovoríte a čo robíte, je v harmónii".

Ďakujem za prečítanie a všetkým prajem, aby posolstvo tohto výroku bolo pre vás samozrejmosťou.

Hm, ešte čosi, ozaj už posledné: "Šťastie je to jediné, čo môžeme dať, aj keď ho nemáme." (Whallen)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Záchranárka: Keby bola jediná voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako ku covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.


Už ste čítali?